latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

20 lat HEMS w Ołomuńcu

20 września 2010

W czwartek 16 września 2010 roku odbywały się uroczyste obchody 20-lecia działalności medycznej służby ratowniczej HEMS w bazie w Ołomuńcu. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dyrektor Robert Gałązkowski wraz ze swym zastępcą do spraw technicznych Wojciechem Woźniczką wręczyli dyrektorowi Ivo Mareszowi pamiątkowy model śmigłowca Mi-2, na którym to tamtejsze służby rozpoczynały swoją działalność 20 lat temu.

Obecnie czescy ratownicy, podobnie jak polskie załogi, pełnią swoje medyczne dyżury w oparciu o Eurocoptery. Dyrektorzy z Polski mieli więc okazję wymienić się doświadczeniami z tamtejszymi ratownikami, a także zaobserwować rozwiązania, które zastosowano na pokładach śmigłowców służby Alfa Helicopters.

Zarówno polska jak i czeska służba HEMS eksploatuje śmigłowiec Eurocopter dopiero od niedawna. W Czechach to druga maszyna tego typu, w powietrzu wylatała dopiero 40 godzin i zastąpiła Bella 427. Załogę podobnie jak w polskich bazach stanowi pilot, lekarz i ratownik.
 

A