latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Baza sezonowa ruszyła

1 czerwca 2012

1 czerwca kolejny raz została uruchomiona sezonowa baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Koszalinie. Okres letnich wakacji wiąże się z dużym napływem turystów w rejon Wybrzeża, w związku z tym codziennie do 5 września na lotnisku w Zegrzu Pomorskim będzie dyżurowała załoga śmigłowca gotowa do niesienia pomocy potrzebującym.

Liczba lotów wykonanych przez załogę HEMS Koszalin (ang. Helicopter Emergency Medical Service) w poprzednich latach (w 2011 r. zrealizowano ponad 100 misji ratowniczych) świadczy o tym, jak bardzo potrzebne jest zapewnienie pomocy medycznej z powietrza.

-Załoga HEMS w Koszalinie jest naturalnym wsparciem dla naziemnych zespołów ratownictwa medycznego, a wraz z bazami w Szczecinie i Gdańsku zapewnia pokrycie zasięgiem śmigłowców terenu Wybrzeża – mówi Robert Gałązkowski, dyrektor SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Ze względu na wzmożony ruch, w tym rejonie dochodzi do wielu wypadków komunikacyjnych. Kierowcy podróżują kilkaset kilometrów bez przerw na odpoczynek. Kiedy zmęczenie daje się we znaki, pojawia się problem z koncentracją, a wtedy nietrudno o tragedię.

Mimo licznych apeli nie stosujemy się do zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Niestety nie brakuje osób, które wchodzą do morza po spożyciu alkoholu, bądź skaczą do wody na główkę w niedozwolonych miejscach. Takie zachowania powodują, że często dochodzi do ciężkich urazów czy utonięć.

Nierzadko zadysponowanie śmigłowca jest najszybszym sposobem dotarcia pomocy medycznej do pacjenta.

W latach poprzednich sezonowa baza rozpoczynała działalność wraz z początkiem wakacji. Tego roku, dzięki decyzji Ministra Zdrowia, baza ruszyła już 1 czerwca. Do 5 września w Zegrzu Pomorskim w godzinach 7-20 będzie dyżurowała załoga składająca się z pilota, ratownika medycznego i lekarza.
 

A