latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Bezpieczne wakacje 2017

10 czerwca 2017

Przygotowanie do wakacyjnego wypoczynku, by nic nam nie groziło było tematem przewodnim akcji „Bezpieczne wakacje”, która odbyła się dziś nad Zalewem Zegrzyńskim. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe we współpracy z innymi służbami ratunkowymi zorganizowało piknik edukacyjny.

Najważniejszymi punktami akcji były symulacje akcji ratunkowych. Pierwszą z nich było potrącenie pieszego. Organizatorzy uświadamiali zgromadzonych, jak skutecznie wezwać pomoc i jak samemu udzielać pomocy osobie poszkodowanej. Drugie zdarzenie miało miejsce na wodzie, gdzie doszło do wywrócenia żaglówki. Poszkodowane zostały dwie osoby. Jednej z nich trzeba było szukać pod wodą. Tu również zaprezentowano współpracę właściwych służb ratunkowych.

Organizatorzy dużo mówili o tym, jak wezwać pomoc, jak prawidłowo postępować z osobami w różnych stanach zagrożenia zdrowotnego i jakich zachowań unikać.

Każda z instytucji biorących udział w akcji zorganizowała własny namiot edukacyjny. Ratownicy medyczni uczyli zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach, które każdemu mogą się przydarzyć. Wodniacy przestrzegali przed niebezpiecznymi zachowaniami podczas wypoczynku nad wodą. Policjanci udzielali rad, jak przygotować się do wakacyjnych podróży, a ratownicy górscy – do wędrówek po górach. Z kolei strażacy instruowali, jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem.

W trakcie pikniku przewidziano liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Była to niebywała okazja, by obejrzeć profesjonalny sprzęt ratunkowy: śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, karetkę, wóz strażacki, łodzie ratunkowe czy quad wykorzystywany przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Organizatorzy zapewnili m.in. konkursy, gry edukacyjne, ściankę wspinaczkową.

Piknik odbył się w bazie Legionowskiego WOPR. Organizatorami byli: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Komenda Stołeczna Policji, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans”  w Warszawie, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Zakład Ratownictwa Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Patronat medialny nad akcją objęła telewizja TVP INFO.

A