latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Bezpieczne wakacje – Nie bój się ratować

5 czerwca 2016

Dziś w Sopocie odbyła się społeczno-edukacyjna akcja pod nazwą „Bezpieczne Wakacje – Nie bój się ratować”. W pokazie współdziałania służb ratowniczych podczas symulacji tonięcia kąpiących się turystów wziął udział śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, karetka wodna, naziemny zespół ratownictwa medycznego oraz motocykl ratunkowy.

Celem niedzielnej akcji było wyedukowanie jak największej liczby osób na temat tego, jak postępować na miejscu zdarzenia lub wypadku. Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia chcieli zwiększyć społeczną świadomość o konieczności podejmowania akcji ratunkowej przez przypadkowych świadków zdarzenia. Rozpoczęcie przed przybyciem fachowych służb medycznych resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osób, o których doszło do zatrzymania krążenia może przyczynić się do uratowania życia. W ramach niedzielnej akcji przed wejściem na molo stworzono punkty nauczania pierwszej pomocy i pokazów ratowniczych z udziałem profesjonalnych służb.

Minister Zdrowia oraz Wojewoda Pomorski osobiście instruowali wszystkich chętnych, jak skutecznie nieść pomoc osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Poza wojewodą Dariuszem Drelichem i wiceministrem Markiem Tombarkiewiczem, w wydarzeniu udział wziął profesor Grzegorz Raczak, konsultant wojewódzki ds. kardiologii.

Minister Marek Tombarkiewicz wyróżnił zasłużonych pracowników systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i małych bohaterów, którzy korzystając z numeru alarmowego 112 przyczynili się do uratowania życia osób dorosłych.
 

A