latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Nie bójmy się udzielać pierwszej pomocy

29 czerwca 2015

Udzielanie pierwszej pomocy to obowiązek każdego człowieka. Warto znać jej zasady, by uratować nie tylko osoby nam bliskie, ale również poszkodowanych w wypadkach drogowych w tym poszkodowanych pieszych.

Podczas okresu wakacyjnego dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze z pieszymi. Potrącenie przez samochód oznacza niejednokrotnie dla pieszego ciężkie obrażenia ciała zagrażające jego życiu. W takich wypadkach liczy się każda sekunda!

Będąc świadkiem takiej sytuacji warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy i zasady poprawnego informowania o tych zdarzeniach służby ratunkowe. W zdobyciu wiedzy, jak ratować życie pieszym na drodze po wypadku służą takie wydarzenia i akcje jak dzisiejszy pokaz służb ratowniczych w zakresie udziela pierwszej pomocy poszkodowanym pieszym w wypadku drogowym.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał potrącenie dwóch osób przez samochód osobowy. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Ponieważ wypadek zdarzył się na drodze tuż przed siedzibą Legionowskiego WOPR to ratownicy z tamtejszej jednostki jako pierwsi dotarli do poszkodowanych. Natychmiast rozpoczęli udzielanie pierwszej pomocy i wezwali dodatkowe służby. Na miejsce przyjechała karetka, a na lądowisku w bazie LWOPR wylądował śmigłowiec ratunkowy.

Organizatorami akcji byli: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Powiatową Komendą Policji w Legionowie, Fundacją „Anikar”.
 

A