latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Nowe wyposażenie medyczne

16 lipca 2018

Od czerwca na pokładach statków powietrznych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pojawiły się urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Zakup sfinansowano z dotacji Ministerstwa Zdrowia.

Dzięki tym lekkim i kompaktowym urządzeniom możliwe jest uciskanie klatki piersiowej pacjenta, u którego wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia, podczas gdy reszta zespołu może wykonywać inne medyczne czynności ratunkowe, których ten pacjent wymaga.

Ogromną zaletą jest fakt, że ten „dodatkowy ratownik” się nie męczy. Oznacza to, że automatycznie wykonywane uciśnięcia klatki piersiowej prowadzone są według najnowszych wytycznych, wliczając w to przypadki resuscytacji w małym zespole, w którym wyczerpanie fizyczne ratowników może obniżyć jej efektywność.

Ponadto, urządzenie daje możliwość zabrania na pokład pacjentów, u których konieczne jest prowadzenie resuscytacji podczas transportu i istnieją kliniczne wskazania do przedłużonej resuscytacji. Dotyczy to na przykład pacjentów w głębokiej hipotermii lub z zatruciem lekami czy substancjami toksycznymi.

A