latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Otwarcie bazy HEMS w Gdańsku

4 listopada 2013

Dziś w Gdańsku odbyło się oficjalne otwarcie nowo wybudowanej bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. W uroczystości wziął udział Krzysztof Chlebus – podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, Robert Gałązkowski – dyrektor SP ZOZ LPR, oraz liczni przedstawiciele władz, służb i placówek medycznych z rejonu operacyjnego bazy HEMS w Gdańsku.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał minister Krzysztof Chlebus, dyrektor Oddziału SP ZOZ LPR w Gdańsku Rafał Szczepański oraz lekarz Robert Szymczak.
Nowy obiekt został również poświęcony przez księdza Wojciecha Stępnia z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Baza w Gdańsku jest już piątą oddaną do użytku taką inwestycją w kraju.
Do tej pory załogi dyżurowały w wynajmowanym budynku, który nie był zbudowany z myślą o załogach HEMS, a hangar dla śmigłowca ratunkowego trzeba było współdzielić ze statkami powietrznymi innych służb.
Umowę na wykonawstwo nowej bazy podpisano w lipcu 2012 roku. Prace budowlane od razu ruszyły pełną parą. W ramach inwestycji wybudowano obiekt z pomieszczeniami socjalno-operacyjnymi dla załogi i hangarem o łącznej powierzchni prawie 700 m2. Śmigłowiec jest wysuwany z nowego hangaru na elektrycznej platformie. Pozwala to szybko i bezpiecznie go przesuwać bez konieczności używania ciągnika. W otoczeniu bazy wybudowano drogi dojazdowe i chodniki.
Koszt budowy bazy HEMS (ang. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Gdańsku wyniósł około 5 mln zł.

____________________________________________________________________________________

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w latach 2010-2013 realizuje w dwóch etapach w ramach działania 12.1 Rozwój systemu ratownictwa medycznego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, projekt indywidualny „Budowa i remont oraz doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego”. Projekt ten jest współfinansowany ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach etapu I wybudowanych lub wyremontowanych oraz doposażonych zostało już 5 baz HEMS: w Białymstoku (inwestycja zakończona), Łodzi (inwestycja zakończona), Poznaniu (inwestycja zakończona), Sanoku (inwestycja zakończona), Suwałkach (inwestycja zakończona), a także Stacja Obsługi Technicznej w Szczecinie (inwestycja zakończona). Na ukończeniu jest budowa bazy HEMS w Zielonej Górze. W ramach etapu II wybudowane zostaną 4 bazy: w Gdańsku (inwestycja zakończona), Kielcach (inwestycja zakończona), Krakowie i we Wrocławiu. Całkowita wartość projektu to 68,28 mln zł, z czego 85% będą stanowić środki unijne, pozostałą część finansuje Ministerstwo Zdrowia.
 

A