latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Otwarcie bazy HEMS w Łodzi

17 stycznia 2013

Dziś w Łodzi odbyło się oficjalne otwarcie nowo wybudowanej bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. W uroczystości wziął udział Bartosz Arłukowicz – minister zdrowia, Robert Gałązkowski, dyrektor SP ZOZ LPR, a także liczni przedstawiciele władz wojewódzkich. Załoga ma wreszcie komfortowe warunki do pracy. Do tej pory dyżury były pełnione w kontenerach. Było ciasno, a jedno pomieszczenie odgrywało rolę trzech.

Niedawno zakończyła się budowa prawie siedemsetmetrowego budynku, w którym mieszczą się pomieszczenia operacyjne i socjalne dla załóg, magazyny medyczne i techniczne, a także ogrzewany hangar dla śmigłowca. Na dźwięk syreny oznaczającej wylot do akcji ratunkowej członkowie załogi nie muszą już biegać kilkaset metrów do śmigłowca. Szybko i bezpiecznie można go wysunąć z hangaru wprost przed dyżurkę na elektrycznej platformie.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Budowa i remont oraz doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego”. Baza w Łodzi jest pierwszą, która została wybudowana całkowicie od podstaw. Wcześniej oddano do użytku wyremontowane bazy HEMS w Sanoku i Białymstoku oraz Stację Obsługi Technicznej w Szczecinie-Goleniowie.

Cały projekt obejmuje budowę ośmiu baz, przebudowę dwóch i budowę SOT. Jego koszt to ponad 68 mln zł, z czego 85 % stanowić będą fundusze unijne.
Koszt budowy bazy HEMS w Łodzi wyniósł 5,6 mln zł.
 

A