latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Pikniki edukacyjne w ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa

6 czerwca 2011

Wypadek na drodze. W pojeździe znajdują się dwie przytomne osoby. Są zakleszczone w samochodzie. Jeden z kierowców jest ciężko ranny. Wychodzi jednak z auta o własnych siłach i kładzie się na jezdni skarżąc się na ból w klatce piersiowej. Ma krwawiącą ranę głowy. W kolejnym pojeździe znajduje się ranna kobieta. Wydostaje się z wraku, ale jest w szoku i wpada w panikę krzycząc do zgromadzonych, by ratowali jej życie.

Taka sytuacja mogła się zdarzyć naprawdę. Podobne komunikaty dobiegają do nas z mediów praktycznie każdego dnia. Tym razem jednak całe wydarzenie zostało szczegółowo zaplanowane jako jeden z happeningów Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa- akcji społecznej mającej na celu ograniczenie ilości ofiar śmiertelnych na polskich drogach. Powyższy opis dotyczy symulacji, która już 1 czerwca odbędzie się w Poznaniu. Na drodze krajowej nr 5 zderzeniu ulegnie pięć pojazdów w tym samochody wojskowe. Wiele osób będzie poszkodowanych. W akcji ratowniczej wezmą udział m.in. żandarmeria wojskowa, straż pożarna, pogotowie ratunkowe i policja. 1 czerwca od godziny 10.00 zmianie ulegnie organizacja ruchu na 203 km drogi krajowej nr 5 w miejscowości Trzebaw. Normalna organizacja ruchu przywrócona zostanie tego samego dnia około godziny 15.00.

Symulowana katastrofa drogowa będzie miała także miejsce 8.06 br. w Puławach na moście im. Jana Pawła II w ciągu drogi krajowej nr 12. Dojdzie do zderzenia autocysterny przewożącej substancje chemiczne z autokarem z trzydziestoma pasażerami na pokładzie. Na skutek wypadku zablokowane zostaną pasy jezdni. Uszkodzona także zostanie konstrukcja mostu. Do akcji ratunkowej ruszą drogowcy, policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Ćwiczenia służb ratunkowych potrwają od godz. 11 do 13, jednak most będzie nieprzejezdny w godz. 8.30 – 16. Wyznaczono objazd przez stary most w Puławach. Zapraszamy do obserwowania akcji ratowniczej. Wystarczy wjechać na węźle Bronowice (od strony Radomia) na jezdnię w kierunku Lublina i tam zaparkować auto. Symulacja wypadku na moście w Puławach. Ćwiczenia zorganizowane zostaną przez Wojewodę Lubelskiego przy współpracy GDDKiA.

Dodatkowo tego samego dnia w Centrum Puław na placu im. Fryderyka Chopina przed Urzędem Miasta stanie miasteczko edukacyjne. Będzie można nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy, sprawdzić umiejętności kierowania na symulatorze jazdy, obejrzeć policyjne auto z wideo rejestratorem i bojowy wóz straży pożarnej. Dla odważnych przygotowano także symulator dachowania!

Wielki finał akcji odbędzie się w podczas „Weekendu bez Ofiar” tj. w dniach 24-26 czerwca. W Parku Szczęśliwickim w Warszawie ulokowane zostanie m.in. stanowisko Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy medyczni uczyć będą najmłodszych zasad udzielania pierwszej pomocy. Zaprezentują także śmigłowiec, który na co dzień bierze udział w akcjach ratowniczych. Atrakcje przewidziano m.in. w Szczecinie, Warszawie, Poznaniu, Puławach, Krakowie, Łodzi, Katowicach oraz Wrocławiu. Pan działań dostępny na stronie www.weekendbezofiar.pl.

W ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa odbędą się m.in:
1.06.2011, Poznań/Trzebaw
Symulacja wypadku i akcji ratowniczej, miasteczko edukacyjne Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa

08.06.2011r., Puławy
Symulacja wypadku na moście w Puławach oraz miasteczko edukacyjne na Placu Chopina

09.06.2011r.
Symulacje wypadków na 23 przejazdach kolejowych w całej Polsce

11.06.2011 r., Kraków-MOP Podłęże
Happening edukacyjny, symulacja karambolu

11.06.2011 r., Warszawa Agrykola
Miasteczko edukacyjne i Akademia Ekojazdy

19.06.2011 r., Łódź Manufaktura
Miasteczko edukacyjne

24.06.2011r., Bydgoszcz, Inowrocław
Symulacja wypadku Roberta Kubicy na torze Crash testowym, piknik edukacyjny

24.06.2011r., Rzeszów
Piknik edukacyjny

25.06.2011 r., Załuski pod Płońskiem
Symulacja karambolu na drodze krajowej nr 7, akcja służb ratowniczych, z udziałem śmigłowca

25.06.2011r., Katowice Kończyce
Piknik edukacyjny

25.06.2011r., Kielce
Piknik edukacyjny

25-26.06.2011r., Warszawa
Finałowy piknik edukacyjny – Park Szczęśliwicki

25.06.2011r., Międzyzdroje
Piknik edukacyjny

26.06.2011r., Łagów
Piknik edukacyjny, pokaz akcji ratowniczej

28.06- 01.07. 2011r., Ustka
Konkurs o miano najlepszego kierowcy Sił Zbrojnych RP w 2011 r., pod honorowym patronatem Szefa Sztabu Generalnego WP.

Zapraszamy wszystkich Polaków, by dołączyli do Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa i jeździli bezpiecznie. Akcję poprzeć można będzie za pośrednictwem strony internetowej www.WeekendBezOfiar.pl lub zostając fanem profilu w serwisie społecznościowym Facebook.
Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar“ jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Partnerzy przedsięwzięcia: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Zdrowia, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Patronat honorowy objął Minister Infrastruktury. Akcję wspierają media ogólnopolskie i regionalne.
 

A