latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Szkolenia ratowników medycznych i pielęgniarzy

30 października 2012

Wrzesień i październik były miesiącami intensywnych szkoleń ratowników medycznych i pielęgniarzy zatrudnionych w SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zajęcia odbywały się w trzech turach w Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu. Celem szkolenia było podnoszenie jakości usług świadczonych przez średni personel medyczny.

Program obejmował wiele zajęć praktycznych i symulacje zdarzeń, które w realnych działaniach mogą sprawiać trudności (zatrzymanie krążenia u noworodka, udzielanie pomocy i ewakuacja z pomieszczeń zadymionych, w tym z pokładu statku powietrznego, ratownictwo drogowe z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu hydraulicznego, nocny wypadek autokaru jako zdarzenie masowe).

Duży nacisk kładziono na ćwiczenie współpracy w załodze, kiedy to ratownicy musieli mierzyć się z działaniem w stresie w nieznanym terenie. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się również jakim obciążeniom fizycznym i psychicznym mogą podlegać zarówno ich pacjenci jak i przedstawiciele służb ratunkowych, z którymi współpracują na miejscu zdarzenia.

– To szkolenie na pewno przyniesie pozytywne efekty – mówi Zbigniew Żyła, zastępca dyrektora ds. medycznych w SP ZOZ LPR. – Kursów o podobnym charakterze nie prowadzą żadne inne podmioty ratownictwa medycznego. Pokazaliśmy naszą codzienną pracę, ale z nieco innego punktu widzenia.

Elementem szkolenia była również współpraca z Państwową Strażą Pożarną czy warsztaty dotyczące trudnych zachowań u pacjentów.
W zajęciach wzięło udział 66 ratowników medycznych i pielęgniarzy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
 

A