latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Wypadek paralotniarza w górach

31 marca 2017

Dziś o godz. 13:00 do Stacji Centralnej Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR w Wałbrzychu wpłynęło zgłoszenie z aplikacji „Ratunek”. Paralotniarz po awaryjnym lądowaniu na zboczach Średniaka w Górach Kamiennych użył aplikacji i nadał sygnał alarmowy. Dzięki temu ratownik dyżurny błyskawicznie nawiązał z nim kontakt i jednocześnie od razu widział jego dokładne położenie na mapie.

Ze względu na trudny dostęp od miejsca wypadku ratownicy GOPR zadysponowali do pomocy śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia o kryptonimie „Ratownik 13”. Po „przezbrojeniu” śmigłowca do działań z GOPR, ratownicy górscy zostali przetransportowani na miejsce wypadku i przy użyciu technik linowych dotarli do poszkodowanego. Po udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy i przygotowaniu do transportu, poszkodowany został podjęty na długiej linie i ewakuowany w bezpieczne miejsce. Następnie został przekazany załodze medycznej LPR i przetransportowany do szpitala.

„Tak sprawne akcje z użyciem śmigłowca to efekt ciągłych szkoleń ratowników GOPR wraz z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Jak widać wspólne szkolenia pomiędzy GOPR i LPR są konieczne, a ich rezultatem jest wzorowa współpraca obu zespołów, które podczas takich akcji działają jak jeden zgrany, precyzyjny i niezawodny organizm” – mówi Mariusz Rzepecki, starszy instruktor GOPR, naczelnik Grupy Wałbrzysko–Kłodzkiej GOPR.

Aplikacja „Ratunek” po raz kolejny przyczyniła się do błyskawicznej lokalizacji miejsca wypadku, co przełożyło się na szybkie i sprawne dotarciu do poszkodowanego.

Wszystkich wybierających się w góry (w tym także paralotniarzy) ratownicy GOPR gorąco zachęcają do zainstalowania na swoje smartfony aplikacji „Ratunek” (www.ratunek.eu). Można ją pobrać na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

A