learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Drugi Learjet już w Warszawie

20 grudnia 2021

Do Warszawy przebazowano dziś drugi z nowo zakupionych samolotów Learjet 75 Liberty. Odrzutowce będą wykorzystywane przez Samolotowy Zespół Transportowy m.in. do przewozu pacjentów pomiędzy odległymi szpitalami.

 

Koszt zakupu jednego samolotu to 65 mln złotych. Środki pozyskano z rządowego „Programu zapobieżenia negatywnym skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego (HEMS) oraz modernizacji samolotowego zespołu transportowego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym”.

 

Po uzyskaniu przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe certyfikatu przewoźnika na nowy typ samolotu oraz wyszkoleniu pilotów i personelu medycznego statki powietrzne rozpoczną regularne dyżury.

 

Kabina medyczna została zaprojektowana i wyposażona tak, by możliwy był transport pacjentów wymagających intensywnej terapii. Na pokładzie znajduje się m.in. nowoczesny defibrylator/kardiomonitor, zaawansowany technologicznie respirator, pompy infuzyjne. Dodatkowo zespół będzie wyposażony w wideolaryngoskop, przenośny ultrasonograf, urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej oraz urządzenie do oznaczania parametrów krytycznych.

A