learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

HEMS Bydgoszcz ma nową bazę

25 listopada 2020

Punktualnie o godzinie 7:00 załoga Ratownika 2. rozpoczęła dziś pierwszy dyżur w nowej siedzibie. Po wielu latach dyżurowania w wynajmowanych pomieszczeniach lotniskowych śmigłowiec ratunkowy ma wreszcie swoją bazę w województwie kujawsko-pomorskim. Nowa inwestycja znacznie poprawi komfort pracy, a także przyczyni się do jeszcze efektywniejszego realizowania misji, jaką jest niesienie pomocy medycznej wszystkim, którzy jej potrzebują, w jak najkrótszym czasie i z zachowaniem najwyższej staranności.

 

Załoga HEMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Bydgoszczy od lat funkcjonowała w wynajmowanych pomieszczeniach powojskowych na terenie Portu Lotniczego. Coraz trudniej było tam spełnić wymagane w całej Polsce jednolite standardy zarówno dla załóg jak i zaplecza technicznego dla śmigłowca. Nową bazę wybudowano na własnościowej działce LPR w Żołędowie (kilkanaście kilometrów na północny-wschód od Bydgoszczy). Teraz załoga ma do dyspozycji ponad 700-metrowy budynek, w którym znajdują się pomieszczenia operacyjne, socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar. Rozkład zaplanowano tak, by jak najsprawniej móc odtworzyć gotowość załogi do kolejnej misji. Baza jest wyposażona w stację paliw oraz elektryczną platformę, na której wyhangarowuje się śmigłowiec bez użycia ciągnika.

 

Budowa bazy i przyległej infrastruktury trwała rok. Jej koszt to ponad 9,7 mln złotych. Inwestycję zrealizowano w ramach współfinansowania ze środków Unii Europejskiej – Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, projekt pn. „Wsparcie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – etap 2”. 20 % stanowiły fundusze unijne, a pozostałe 80 % sfinansowano z budżetu państwa, z części której dysponentem jest Minister Zdrowia.

 

***

 

Baza w Bydgoszczy jest jedną z 21 stałych baz HEMS w Polsce, rocznie realizuje około 500 misji. Skład załogi to pilot, ratownik medyczny/pielęgniarz oraz lekarz. Dyżur pełniony jest w stałych godzinach od 7 do 20. Śmigłowce najczęściej są dysponowane do wypadków komunikacyjnych i nagłych zachorowań, takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu.

 

A