learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Konferencja w Houston

25 listopada 2023

W listopadzie instruktorzy Działu Szkoleń Medycznych oraz Działu Zarządzania Klinicznego wzięli udział w International Trauma Conference 2023, która odbywała się w Houston w USA. Celem konferencji było spotkanie, dyskusja, wymiana doświadczeń z osobami z całego świata (m.in. Chiny, Japonia, Nowa Zelandia, Australia, wiele krajów Europy etc.) oraz przedstawienie nowych trendów w postępowaniu z pacjentem z obrażeniami ciała, które proponuje International Trauma Life Support. Niezmiernie ważna była możliwość wysłuchania wykładów dotyczących postępowania z pacjentem, w tym skorzystanie z doświadczeń płynących z konfliktów zbrojnych.

 

Dodatkowym aspektem, była możliwość wzięcia udziału w warsztatach oraz kursie ITLS High Threat, które odbywały się przed konferencją. Szkolenie ITLS High Threat jest prowadzonym od tego roku kursem postępowania z pacjentem z obrażeniami ciała w środowisku „niebezpiecznym”. Opiera się on na wykorzystaniu postępowania zbliżonego do tego, które stanowi bazę działania w obszarze objętym konfliktem zbrojnym, protokołu MARCH, działania w określonych strefach, metod ewakuacji poszkodowanych czy współpraca z jednostkami porządku publicznego np. policji czy jednostek kontrterrorystycznych.  Warsztaty zaś dotyczyły doskonalenia metod wentylacji pacjenta z urazami oraz wykonywania procedur urazowych (torakostomia, torakopunkcja igłowa, zakładanie drenaży do klatki piersiowej, wentylacja, packing ran, stosowanie opasek zaciskowych, escharotomia, szycie chirurgiczne etc).

 

Ponadto wyjazd stwarzał możliwość do zwiedzenia lokalnej stacji pogotowia ratunkowego czy straży pożarnej i poznania ludźmi, którzy działają na pierwszej linii.

 

Warto zaznaczyć, że część instruktorów DSM jest również instruktorami ITLS Provider Course, który stanowi obecnie najstarszy certyfikowany kurs urazowy w Polsce i który już niedługo będą odbywać wszyscy medycy pracujący w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

A