learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Otwarcie nowej bazy w Lublinie

22 stycznia 2020

Dziś odbyło się uroczyste otwarcie nowej bazy HEMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Lublinie. Załoga  przeprowadziła się do nowej siedziby już we wrześniu, ale dopiero teraz oficjalnie zaprezentowano nowy obiekt. W uroczystości wziął udział Waldemar Kraska – wiceminister zdrowia, Lech Sprawka – wojewoda lubelski, Robert Gałązkowski – dyrektor LPR oraz liczni przedstawiciele władz i służb lokalnych. Inwestycja znacznie poprawi komfort pracy, a także przyczyni się do jeszcze efektywniejszego realizowania misji, jaką jest niesienie pomocy medycznej wszystkim, którzy jej potrzebują, w jak najkrótszym czasie i z zachowaniem najwyższej staranności.

Baza HEMS w Lublinie od dziesiątek lat funkcjonowała w wynajmowanych pomieszczeniach aeroklubowych w Radawcu. Coraz trudniej było tam spełnić wymogi dla funkcjonowania służby HEMS. Teraz załoga ma do dyspozycji ponad 700-metrowy budynek, w którym mieszczą się pomieszczenia operacyjne, socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar. Rozkład zaplanowano tak, by jak najsprawniej móc odtworzyć gotowość załogi do kolejnej misji. Baza jest wyposażona w stację paliw oraz elektryczną platformę, na której wyhangarowuje się śmigłowiec bez użycia ciągnika.

Budowa bazy i przyległej infrastruktury trwała ponad rok. Jej koszt to ponad 8,2 mln złotych. Inwestycję zrealizowano w ramach współfinansowania ze środków Unii Europejskiej – Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, projekt pn. „Wsparcie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – etap I”.

***

Baza w Lublinie jest jedną z 21 stałych baz HEMS w Polsce, rocznie realizuje ponad 500 misji.

A