learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Ratownik 23 i kolejny przypadek hipotermii głębokiej

20 stycznia 2019

Dzisiaj o godzinie 8:55 załoga LPR z bazy w Opolu została zadysponowana do pacjenta w stanie nagłego zatrzymania krążenia. Poszkodowany został znaleziony w okolicy dworca PKP w Namysłowie. Pierwsza pomoc została udzielona przez policję oraz straż pożarną. Następnie przybyłe na miejsce zdarzenia naziemne zespoły ratownictwa medycznego kontynuowały działania resuscytacyjne. 

 

Mając na uwadze niską temperaturę atmosferyczną, załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego już podczas dolotu do miejsca zdarzenia zwróciła się z prośbą do dyspozytora medycznego o ustalenie ewentualnego miejsca docelowego dla pacjenta z dostępną techniką ogrzewania pozaustrojowego (ECMO). Po wylądowaniu załoga z Opola przejęła pacjenta. Kolejne czynności obejmowały szybkie zainstalowanie urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, wykonanie pomiaru temperatury głębokiej (uzyskano odczyt 22,49 st. C), z pacjenta zdjęto wilgotne i częściowo zmrożone ubranie oraz zastosowano wielowarstwową termoizolację.

Podjęto decyzję o szybkim transporcie pacjenta w trakcie uciśnięć klatki piersiowej poprzez urządzenie do mechanicznej kompresji. Następnie pacjenta przekazano lekarzowi dyżurnemu szpitalnego oddziału ratunkowego w Opolu, po czym w oddziale intensywnej terapii pacjent został podłączony do ECMO.

 

A