learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Śmigłowce wojskowe wykorzystywane przez LPR

20 listopada 2020

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe rozszerzyło współpracę z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Dzięki podpisanemu porozumieniu możliwe jest wykorzystanie lotniczych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych (LZPR) do lotów do zdarzeń oraz transportów międzyszpitalnych, szczególnie pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz wymagających prowadzenia terapii pozaustrojowej.

 


Dzięki wprowadzonym procedurom w przypadku wyczerpania możliwości LPR oraz racjonalności działań medycznych przez wykorzystanie większych śmigłowców wzrosła dostępność transportu drogą powietrzną pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

 


LZPR-9 z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej w Tomaszowie Mazowieckim pozostaje do dyspozycji, a w przypadku wezwania śmigłowiec wojskowy zostaje wyposażony w sprzęt medyczny LPR. W skład załogi wchodzi wówczas personel medyczny LPR oraz doraźnie zabrany na pokład specjalistyczny personel medyczny – również z ośrodków terapii pozaustrojowej (ECMO). Pozostałe 6 LZPR jest do wykorzystania w całodobowej dyspozycji w oparciu o personel wojskowy.

A